Existuje firma, která si myslí, že malá krabička dokáže nahradit stolní PC u vás doma na stole. Zní vám to povědomě, četli jste někdy něco podobného? Ne? Dobře, tento malý výtvor jde ve stopách OnLive, Gaikai nebo GeForce Now, abych pár podobných projektů jmenoval. Firma zaregistrovala svůj projekt v roce 2015 na Kickstarter a průběh byl více než slibný. Od založení firmy dokázala společnost získat okolo 70 milionů USD.
Prvotní myšlenka Emmanuela Freunda byla spojena s mobilními hrami. Emmanuel pracoval pro společnost Doro, kde se rozhodl sestavit mobil pro starší lidi. Rychle se objevily různé těžkosti a omezení při budování takového zařízení; lidé chtějí, aby tato technologie byla super výkonná, ale také super malá, dvě věci, které zřídka dobře spolupracují. To vedlo Emmanuela k zamyšlení.
Freund vysvětluje: "Napadlo nás, že by veškerý hardware nemusel být zabudován v mobilu samotném, ale vně." Dále vysvětluje: "Jestliže váš mobil bude mít hardwarovou podporu zvenčí, máte skvělý mobil, který vám vydrží na baterii 2-3 dny; je super tenký, stojí okolo 100 USD a je stokrát výkonnější než Samsung. To bylo to, čeho jsme chtěli dosáhnout. Tak jsme se na to podívali zblízka a rozhodli, že to zvládneme. Jsme velcí hráči, proto jsme se rozhodli vytvořit super výkonný počítač, ne nějaký low-end, ale super high-end, u kterého se přesvědčíme, jestli bude možné udělat to stejné, jako s mobilem". Tým začal na takovém zařízení pracovat, ale postupem času jsme zjistili, že takové zařízení není možné vytvořit.
"Máme mnoho zkušeností s designem a hardwarem. Začali jsme přemýšlet, jak tento výtvor udělat reálným. design a věci okolo," říká Freund. "Ukázali jsme náš projekt investorům a shareholderům z naší bývalé společnosti a nejlepším vývojářům, které jsme znali. Každý nám řekl, že je to nemožné, protože nemůžeme získat stejný zážitek z cloudového PC, jako z počítače, který nám stojí na stole. Neodešlete 4K obraz do sítě, kterou nyní disponujeme, bude problém s odezvou."
Aby názory těchto lidí byly potvrzeny, udělali jsme s Shadow Cloud PC A-B test. Tým lidí měl vyzkoušet počítač v porovnání s notebook za 300 USD, jestli uvidí nějaký rozdíl.
"Pro začátek začali brouzdat po internetu nebo pracovat se soubory, mezi oběma zařízeními nebyl žádný rozdíl," říká Freund.
"Nepozorovali žádný rozdíl mezi barvami nebo odezvou. Poté jsme jim ukázali práci ve Photoshopu s obrázkem s vysokým rozlišením; 300dolarový počítač se nezmohl ani na odezvu a trvalo dlouhou dobu, než zareagoval. Náš cloudově podporovaný PC využíval funkci "BLUR" a vše ve 4K obraze. Vše bylo perfektně plynulé. Poté jsme vše pozvedli na novou úroveň. Spustili jsme program na testování výkonnosti a ten ukázal, že pracujeme na PC v hodnotě 4 000 USD, s jedním z nejlepších na světě. To byl přesně ten důvod, proč jsme začali se získáváním finančních prostředků. Investoři se začali o projekt zajímat and my jsme vytvořili první demo a alpha verzi za dalších 6 měsíců."
Vše to zní nějak podivně, aby to byla pravda. Během rozhovoru, Freund spustil hru Rise of the Tomb Raider na cloudově podporovaném PC - hra se zastavila na plynulých 60 snímcích za sekundu s 4K obrazem bez jakýchkoliv chyb. Proboha, bylo to na obyčejné wifi na Gamescomu.
V pozoruhodné krabičce skoro nic není. Jediný hardware, který se v boxíku nachází je AMD zrychlená procesorová jednotka, která má za úkol dekódovat obrázky zaslané na cloudový server a posílat je zpět. To je vše.
Pro koncového uživatele to znamená, že vždy získá high-endový hardware. Uživatelé si předplatí službu za 29,95 USD na měsíc, přičemž hardwarové změny probíhají na serveru, ne na zařízení.
"Jestliže se podíváme na trh s hrami, uživatelé většinou mění počítače, když přijde něco nového nebo chtějí lepší grafickou kartu nebo procesor," říká Freund.
"Máte krabičku, ve které nic není. Dobře, máte tam velký zrychlený procesor od AMD, který je schopný dekódovat 4K v 60 snímcích za sekundu a ve Full HD při 144 snímcích za sekundu. Jediným cílem tohoto hardwaru je kódovat obrázky dostatečně rychle na to, aby se zobrazil a poslal zpět k uživateli. Vedle toho uvnitř opravdu nic není. Nepotřebujete nic měnit. Změní se to, když přijde 8K, ale to není pořadem dne. Jen vyměníte krabičku. Když přijde 8K, pro uživatele uděláme vše."
"když budete potřebova lepší krabičku, vyměníme ji. Opravdové věci budou skryty na serveru; grafická karta, procesor - všechen hardware se ukrývá zde. Když se bude něco měnit, my to budeme měnit. Když každý rok vychází nový procesor nebo grafická karta, bude to na nás. Když se něco lepšího objeví, my to nahradíme lepšími komponenty, pro uživatele se nic nemění. Vyskočí okénko, že se změnila specifikace. Žádný update, nic. Je to opravdu tak jednoduché. Proto toto zařízení nazýváme vaším poslední počítačem - vždy bude nejvýkonnější a dostatečně rychlý na to, abyste si zahráli jakoukoli hru v super vysokém rozlišení.
Tato technologie je zcela odkázaná na infrastrukturu internetu. S tím jsme si lámali hlavu kvůli cloudovému PC s názvem "Shadow", protože to je jediná věc, nad kterou kontrolu nemáme. Freund však ujišťuje hráče, že technologie pracuje na připojení 10 mb/s.
"Na začátku nás tato síť poměrně dost děsila", říká.
"Je to jediná věc, nad kterou nemáme kontrolu. Byli jsme absolutně rozhodnuti, že náš produkt budeme nabízet pro super rychlé síťové připojení, tzn. optiku. Ale právě teď, ponížili jsme nutnou potřebu připojení na méně než 10 mb/s. Je to docela práce s mnoha nápady ohledně elektřiny. Je tu pár věcí, se kterými počítáme. Když mluvíme o cloudové výpočetní technice, lidé si myslí, že mají problémy s odezvou kvůli serveru A na jedné straně bodu B na druhé straně. Takže čas mezi bodem A bodem B je odezva. To je však mylné tvrzení."
"Hlavním problémem pro normální hraní je vyžadovaný čas pro obrázek, aby byl přijat a enkódován. Normálně máte odezvu 50ms v průměru k získání obrazu v rámci cloudového hraní nebo počítače. To je přesně to místo, kde se odezva nachází. Pokud máte kvalitní optiku, jste na 5 - 6 ms. V porovnání s 50 ms to není moc. Ale jsou tu další dvě věci; záleží na síti, máme tu fakt, že s ADSL jste poměrně daleko od serveru nebo máte špatné připojení, to není dobré. Tento problém my řešit nedokážeme, ale může to být zásadní pro některé uživatele. Pokud máte dobré připojení a, znovu, na ADSL s 10 mb, nepoznáte rozdíl od normálního PC, které vám leží na stole.
Freund je optimistický ohledně budoucnosti zařízení Shadow. Vize je pravděpodobně podložena úspěchem ohledně financí.
"Vysvětlím důvod, proč jsme získali neuvěřitelných 70 milionů USD během roku a půl."
Počítače se během 20 let moc nezměnily. Samozřejmě, staly se menšími a výkonnějšími. Máme laptopy místo desktopů. Jde hlavně o zmenšování věcí uvnitř zařízení, jak to jen jde. Ve finále máte počítač, který je super malý a nevydává žádný zvuk, je super výkonný a neuvaří se vám. Máte počítač za 2 000 USD, který moc nežere a nehlučí. A nepotřebujete to měnit. Nikdy se nepokazí. Pokud se pokazí něco u vás, budete připojení na jiný. Vždy bude dostupný. Připojíte se odkudkoliv.
Co získám za 29.95 USD/měsíc
Všechny hry s maximálními detaily v super vysokém rozlišení. Shadow je zařízení, které se vylepšuje v čase. Vždy bude obsahovat nejnovější a nejvýkonnější komponenty. Běží na Windows 10 a nejnovějším hardwaru, aby se předcházelo jakýmkoli chybám. Pro vás nový a nejlepší PC, jaký můžete mít. Na hraní, procházení webu nebo práci.
Vše je uloženo ve vysoce zabezpečených datových centrech. Technologie zprostředkovává rozlišení ve 4K s téměř nulovou odezvou.
- 8 dedikovaných vláken na Intel Xeon serveru
- 12 GB DDR4 RAM
- 256 GB úložiště
- High-end Nvidia grafická karta
Boxík:
- Dva USB 3.0 porty
- Dva USB 2.0 porty
- Ethernet port
- Jack pro Mikrofon
- Jack pro Sluchátka
- Vstupní zdroj
- Dva DisplaysPort (2x HDMI)
Aplikace:
Hru můžete začít na televizi a dokončit ji někde na cestách. Hraní je možné i na starém Macu. Přeměňte svůj tablet na extrémně výkonné herní zařízení. Aplikace je dostupná pro Windows, MacOS a Android.
11. 1. 2018 15:00
Komentáře
Tento speciál zatím nikdo neokomentoval. Buď první!
Pro vložení nového komentáře se prosím přihlaš nebo zaregistruj.